Na drodze do perfekcji

kolaz_obiady

W sytuacji, kiedy chcę zaprezentować na moim blogu np. zrobioną przeze mnie potrawę, nie mogę posiłkować się zdjęciem znalezionym lub zakupionym w sieci. To nie miałoby sensu, ponieważ najczęściej są to przepisy autorskie. Nie ulega wątpliwości, że dobre fotografie zwracają na siebie większą uwagę i dłużej zapadają w pamięć gościom odwiedzającym stronę.

Z pewnością jeszcze długa droga do tego, żebym była w pełni zadowolona z efektów swojej pracy w tym zakresie. Nie sposób nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że twoje pierwsze 10 tysięcy zdjęć, to twoje najgorsze 10 tysięcy zdjęć. Każde przemyślane naciśnięcie spustu migawki daje nam cenne doświadczenie w dziedzinie fotografii. Oczywiście nie wszyscy rodzą się z jakimś niebywałym talentem, ale dzisiaj mamy bezproblemowy dostęp do wiedzy z niemal każdej dziedziny.

Zakup nawet najlepszego aparatu na rynku nie daje nam tak naprawdę ponadprzeciętnych umiejętności. Aby je posiąść najlepiej będzie zacząć od dobrej literatury na ten temat. Osobiście dane było mi kiedyś przeczytać parę książek, których autorem jest znany i ceniony fotograf z Chicago – Bryan F. Peterson. „Fotografia bez tajemnic” i inne z tej serii zostały napisane bardzo przystępnym językiem, co sprawia, że początkujący powinien przyswoić wiedzę bez żadnego problemu. Dodatkowym źródłem wiedzy są także różnorakie tutoriale, które można znaleźć na portalu YouTube. To naprawdę cenna skarbnica wiedzy.

Równocześnie z blogiem wystartował mój profil na Instagramie. To sprawiło, że musiałam także zwrócić większą uwagę na jakość fotografii wykonywanych smartfonem. Mimo że optyka w tych urządzeniach jest naprawdę dobra w porównaniu do tego, czym dane było nam wykonywać zdjęcia jeszcze kilka lat temu, w grę wchodzą pewne ograniczenia. Nie mogę np. zamontować do niego mojego ulubionego obiektywu, by uzyskać interesujący mnie efekt rozmycia.

Mam nadzieję, że za jakiś czas fotografie, które dołączam do moich wpisów, będą dla mnie wyłącznie powodem do dumy. Zapewne jeszcze długa droga przede mną, ale liczę na to, że wysiłki włożone w to wszystko przyniosą oczekiwane rezultaty.

Poniżej zamieszczam przykłady moich ulubionych zdjęć:

DSC_8592a DSC_8451a DSC_8335a DSC_8166a DSC_8153a DSC_7172 DSC_7121a