Za pięć dwunasta

kuba

Osoby, które podróżują po świecie doskonale wiedzą, że nierzadko trafia się okazja, by zapłacić za bilet w dwie strony do Ameryki Centralnej zaledwie 162,35 EUR. Błędy cenowe, jakie pojawiły się pewnego dnia na stronie internetowej linii lotniczej Air Europa, sprawiły, że moje wakacje spędziłam w maju. Szkoda byłoby nie skorzystać z takiej oferty, skoro jednym z możliwych wariantów był przelot z Madrytu do Hawany.

Powrót do przeszłości

 

kuba

Możliwość zobaczenia na ulicy kilkunastu albo więcej samochodów z połowy ubiegłego wieku mamy zwykle na zlocie oldtimerów. Chyba że wybierzemy się na Kubę, gdzie taki widok nie należy do rzadkości, gdyż są one tutaj normalnym środkiem transportu. Uwarunkowania historyczne sprawiły, że w wielu dziedzinach życia czas jakby stanął w miejscu. Oczywiście ma to swoje uroki, bo przeciętny Europejczyk będzie zdumiony wyjątkowością tej wyspy. Z początku będzie mu nawet trudno się w tym wszystkim odnaleźć, jednak niedługo potem powinien całkiem sprawnie funkcjonować w zupełnie odmiennej rzeczywistości. Jednak żeby poznać klimat tego państwa koniecznie, trzeba wybrać się tam na własną rękę, wtedy ma się największe szanse obcować z miejscowymi, którzy najczęściej są bardzo przyjaznymi ludźmi. Mimo bariery językowej udawało mi się z nimi porozumieć. Nie brakowało również osób, które dobrze władały angielskim i pewnie z czasem będzie ich przybywać, gdyż nastroje pomiędzy tymi dwoma krajami wyraźnie się ocieplają.

Zachwyt ponad wszystko

 

kuba

Odkryta przez Krzysztofa Kolumba wyspa zaskoczyła go niebywałym pięknem. Nie powinien dziwić więc fakt, czemu Stany Zjednoczone tak zabiegały o te tereny. W końcu do czasu rewolucji i zmiany ustroju na komunistyczny wielu Amerykanów spędzało tutaj beztrosko czas. Mając czternaście dni do dyspozycji, postanowiłam zrobić małą wycieczkę objazdową ze startem i metą w Hawanie. Po drodze zawitałam do Vinales, Trinidadu i Varadero. Każde z tych miejsc zaskoczyło mnie czymś innym, a czym dokładnie, to postaram się przybliżyć w moich kolejnych wpisach. Mimo próby drobnych wyłudzeń pieniędzy (raz przez taksówkarza wiozącego mnie z lotniska, drugi raz przy wymianie walut) nie straciłam w wiary w Kubańczyków. Dzięki nocowaniu w casa particulares mogłam przekonać się, jak wygląda ich codzienne życie. Życzliwość, jaką otrzymałam z ich strony była naprawdę wielka. Niejednokrotnie otrzymywałam też bezinteresowną pomoc od miejscowych, którzy widząc, że nie mam pewności do tego, czy wysiadam na odpowiednim przystanku, dawali mi sygnał, że to właśnie to miejsce.

Nie wszystko nowe znaczy lepsze

 

kuba

Kuba, jaką daną było mi zobaczyć, wkrótce przejdzie poważne zmiany w systemie politycznym. Zapewne nie sposób funkcjonować dzisiaj w takim odizolowaniu od innych krajów, zwłaszcza w kontekście importu określonych dóbr. Zresztą widać pewną rewolucją na ulicach, gdzie ludzie mogą już korzystać z telefonów komórkowych. Jeszcze do niedawna były one zakazane, ale jak widać zmiany w tym zakresie, objęły także Kubę. Z roku na rok widać też wzrost cen dla turystów, którzy muszą mieć świadomość, że niebawem pobyt tutaj może sporo kosztować. Jak na razie przemysł na wyspie nie jest wybitnie rozwinięty, ale pewnie nadejdzie moment, w którym pojawią się tutaj globalne korporacje, więc pewnie w jakimś stopniu ucierpi też na tym nieskalana przyroda.

kuba

Nigdy nie przypuszczałam, że będę mogła podobnie jak moi rodzice i dziadkowie choćby przez dwa tygodnie żyć w komunistycznym kraju. Dzięki temu zobaczyłam, że Kubańczycy potrafią być tak zaradni, jak byli nasi rodacy ćwierć wieku temu. Z tą różnicą jednak, że gorący klimat wprawia ich w bardziej pozytywny nastrój. Zachwyt Krzysztofa Kolumba nad Kubą był jak najbardziej uzasadniony. Mnie miejsce to również oczarowało i cieszę się, że mogłam się tam znaleźć i zobaczyć z bliska coś tak unikatowego. Jeżeli masz opcję wyjazdu właśnie tutaj, to nie zwlekaj, bo masz podobnie jak ja ostatnią szansę zobaczyć dawną Kubę, czyli kraj, jakiego drugiego na świecie nie ma. W dalszych wpisach podzielę się z wami bardziej szczegółowymi zapiskami z poszczególnych miejsc i podam wam orientacyjne koszty pobytu na tej rajskie wyspie.

kuba